Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILABİLİR?

Saç ekimi için gerekli tüm ayrıntılar ve koşullar uygunsa, saç ekimi de kişiler için uygun demektir. Bilinen bir ön hazırlığın ardından, saç ekimi yapılacak bölgenin ve ekilecek saç köklerinin uygunluğu sağlanınca uygulama başlamış olur.

Günümüzde saç ekimi işlemi; saç dökülmesi ve açılması sorunlarını çözmek için seçilen ve değerlendirilen en kalıcı, güvenli ve etkin bir yöntemdir. Bu sorunlar artık; cins ve yaş ayrımı gözetmeksizin her insanda görülebiliyor. Bu nedenle saç ekiminin başarılı bir biçimde uygulanıp uygulanamayacağı soruşturulmalıdır.

Bu merak ve soruşturmaya yanıt olarak saç ekim ameliyatında başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan ilki, kıllanması gerekli olan derinin açıklık – kellik derecesidir. Ayrıca kıl kökünün alınacağı bölgedeki var olan saçların niteliği de çok önemlidir. Tüm bu öğelerin yanında operasyonu gerçekleştirecek uzman cerrahın, ekibinin ve ameliyatın gerçekleştirileceği yerin de önemi çok büyüktür.

Genel olarak saç ekimi, eril saç dökülmesi yaşayan her kişiye uygulanabilir. Eril tip saç dökülmesi, kalıtsal saç dökülmesine yatkın kişilerde erkeklik hormonlarının etkisiyle gelişir. Bu söz konusu kişilerde saç folikülü çevresindeki saç üreten hücreler, zamanla bu hormonun etkisiyle canlılığını kaybeder. Bu nedenle saçlar; ilk belirti olarak incelir, sonra uzamamaya başlar ve sonunda tümüyle dökülür. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde, saç ekimi işlemi en kesin ve en kalıcı iyileştirme biçimidir. Yine; kaza ya da herhangi bir travma sonucu saçlı deride darp ve yanık izi kalmış kişilere de – o bölgede kan dolaşımı saptanması durumunda – saç nakli uygulanabilir.

Olayın özünde saç ekimi işlemi için yaştan çok dökülme biçimleri belirleyicidir. Örneğin, net bir bakışla saç derisi görünür durumdaysa, o bölgedeki saç yoğunluğu, olması gereken oranın yaklaşık %50 altına inmiş demektir. Böyle durumlarda kişilere uygulanacak en etkili tedavi – iyileştirme biçimi saç ekim işlemidir. Özetlersek, saç ekimi uygulaması için belirli bir yaş sınırı yoktur. Saç ekim işlemlerinde yaşın rol oynadığı en önemli olgu, saç dökülmesinin tamamlanıp tamamlanmamış olmasıdır. Diğer bakışla, eril tip saç dökülmesi, yaşam boyu işleyen bir süreç olmasına rağmen, kırk yaşından sonra saçın dökülme hızı yavaşlar. Bu nedenle kırk yaş altındaki kişilerde saç ekimi uygulandıktan sonra saç dökülmesinin sürebilirliği ve kişilerin daha sonra birkaç uygulamaya daha gereksinim duyabileceği bilinmelidir. Saç ekimi uygulamasından sonra mevcut saç dökülmesini durdurmak ya da geriletmek için diğer iyileştirci yöntemleri; PRP ya da mezoterapi tedavilerini öneriyoruz.

Bilinmelidir ki, saç ekimi işlemine uygun kişiler, başının arka ve yan bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu durumdaki kişilere FUT ve FUE teknikleri uygulanabilmektedir. Bu tür saç ekim tekniklerine uygun olan bir başka kümeyse göğüs, bacak vs. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kıl kökü barındıran kişilerdir. Bu durumdaki kişilere uygulanan saç ekim yöntemi FUE tekniğidir. Geçmişte birçok erkek saç ekimi operasyonu için uygun görülmezken, gelişen modern tekniklerle birlikte şimdileyin uygun aday olabiliyorlar. Bu teknik uygulamalarla büyük greftlerin kullanımıyla oluşan büyük, istenmeyen izler ve doğal olmayan görüntüler yerini, küçük greftlerin kullanımıyla belli belirsiz izlere ve doğal görünüme bırakmıştır. Gelişen yeni ve modern aygıtlarlla birlikte, saç dökülmesi sorunu yaşayan tüm kişiler doğal saç görünümünü yakalama olanağına kavuşmuştur.

Instagram

Instagram has returned invalid data.